Posttraumatski stresni poremećaj

Tekst objavljen u Blicu

Pored vrlo rasprostranjenih anksioznih poremecaja, panicnih poremecaja i fobija i posttraumatski stresni poremecaj uzima veliki prostor, posebno u nasim prostorima, nakon niza dogadjanja koja su ugrozila stanovnistvo na razlicite nacine.

Ziveti u neposrednoj blizini ratnih dogadjanja,ziveti u stalnom strahu da ce clanovi porodica biti mobilisani i poslati na ratno podrucje,imati bliskog ili sam biti u toj situaciji je trauma koja zavredjuje paznju.

Bombardovanje YU tokom tri meseca je izazvalo kod stanovnistva sva ona osecanja koja prate PTSP.Imala sam priliku da radim sa nekolicinom klijenata koji su veoma ozbiljno povredjeni tokom bombardovanja YU i koji jos uvek imaju ozbiljne posledice PTSP/post traumatski stresni poremecaj.

Istrazivanjima je dokaznao da traume /ratne traume, izbeglistvo, zlostavljanje./ znacajno uticu na promenu u ponasanju licnosti. Zrtve traume variraju izmedju poricanja i dogadjanja i njneog kompulsivnog ponavljanja kroz flesbekove ili nocne more. Tako um pokusava da preradi i organizuje prevelike stimuluse.

Prema nekim istrazivanjima osam vaznih faktora prati traumu.1 tuga, 2 krivica, 3 strah da ce se postati destrauktivan, 4 krivica zbog prezivljavanja, 5 strah da ce se identifikovati sa zrtvama 6 sramota zbog osecanja bespomocnosti 7 strah da ce se ponoviti trauma, 8. jak bes prema izvoru traume.

Kod ovih pacijneta zabelezeno je preovladavanje psihosomatskih bolesti, kao sto su poremecen rad stitne zlezde, povisen krvni priatisak, karcinom, povecan secer u krvi , bolesti vezivnog tkiva i druge. Ovi pacijenti kao i vecina psihosomatskih pacijneta ima teskocu da izrazi svoja osecanja i kao da se osecaju zaledjeni u svom psiholoskom svetu sto govori u prilog tome da ne mogu da koriste afekte kao signale i na taj nacin brane se od mogucnosti da se trauma ponovi.

U psiholoskom smislu preovladavaju ponavlajjuca, nametljiva i neprijatna secanja na dogadjaj, mogu se javiti u bilo kojoj situaciji i nezaustavljiva su. Ponavlajuci neprijatni snovi u vidu nocnih mora vezanih za traumu. Dozivlajvanje kao da se traumatski dogadjaj ponovo odigrava u vidu iluzija, halucinacija, disocijativnih epizoda.

Psiholosak patnja, strah, bes, napetost, osecanje bliske katastrofe koji simbolicki lice na traumatski dogadjaj. Izbegavanje razmisljanja o traumi. Osecanje da postoje rupe u secanju na dogadjaj. Dozivlaj prazne buducnosti, suzen opseg osecanja, smanjeno interesoavanje za zivotnim aktivnostima.

Zbog toga je i lecenje ovih pacijneta komplikovano i potrebna je priprema pacijneta kako bi uspostavio pozitivan odnos sa terapeutom i kroz poverenje ‘’odledio’’ svoja osecanja koja bi bila dostupna za rad na njima.Medikamentozna terapija takodje neophodni deo ovog lecenja.

Prognoza i ishod PTSD

Simptomi uobicajeno pocinju nekoliko meseci po dozivlaju traume. Duzina poremecaja je razlicita pri cemu se kompletan oporavak moze javiti u periodima od tri meseca i znatno duze sto zavisi i od premorbidne strukture licnosti.

Stoga se i moze govoriti o akutnom stresnom poremcaju, te hronicnom toku ako poremecaj traje duze od tri meseca i moze se protegnuti kroz citav zivot i ne samo zivot nosioca traume nego kroz transgeneracijsko prenosenje traume moze se odraziti i na sledece generacije,kao sto je holocaust i sva istrazivanja koje se vrse govore u prilog postojanju transgeneracijskog prenosenja traume.